Genel Sorular

Solatube International, günışığını toplamak ve kontrol etmek için fanuslarında ne çeşit bir optik teknoloji kullanmaktadır?

Solatube Aydınlatma Sistemlerinin fanuslarında 2 ana optik teknoloji bulunmaktadır; LightTracker™ ve Raybender® 3000 Teknolojileri. LightTracker Reflektör; sabah erken, akşam ve kış dönemlerinin düşük açılı güneş ışınlarını toplar ve tüpe yönlendirir. Bu yöntemle; gün ve yıl boyunca maksimum güneş ışığı toplanır, ve iç mekanda daha fazla ışık çıkışı elde edilir. Raybender 3000 ; günboyunca tutarlı bir günışığı sağlamak amacıyla, fanusa entegre edilmiş patentli bir günışığı-yakalayıcı Frensel Lens teknolojisidir. Fresnel lens, yüksek enerjili öğlen güneşini ve özellikle parlama ve sıcaklık yaratabilecek yaz güneşini reddederek, daha tutarlı bir günışığı deneyimi sağlar.

Işık Transfer Katsayısı nedir ve neden önemlidir?

Işık Transfer Katsayısı, günışığının optik boru sistemi ile ne kadar etkili ve tutarlı bir şekilde iç mekanlara iletildiğini belirten ölçüdür. Bu faktör, sistemin boru malzemesinin yansıtma performansı ile bağlantılıdır. Malzemenin yansıtıcılığı ne kadar yüksekse, ışık transferi o kadar verimli ve tutarlı olmaktadır. Yüksek bir Işık Transfer Katsayısı; ışık kaybını sınırlar ve bu nedenle mevsim ve hava durumu ne olursa olsun, ürünlerin ışık performansı tutarlı ve güvenilir olmaktadır.

Solatube Aydınlatma Sistemlerinin ultraviole (UV) ve kızılötesi (IR) etkileri ne şekilde olmaktadır?

Solatube Aydınlatma Sistemlerinin günışığının radyasyon (UV) ve kızılötesi (IR) sağlayan dalga boylarını filtre eden iki adet teknolojisi bulunmaktadır.İlk teknoloji fanuslarla ilgilidir. Solatube'un akrilik dış fanusları, UV' yi önleyen özel inhibitörlere sahiptir. %100 UVB, %100UVC ve %98.5 UVA ışınlarının yalıtımını sağlar.İkinci teknoloji ise tüplerle ilgilidir. Spectralight® Infinity Tüpler; görünür ışık spekturumunu iletmektedir. Işığın kızılötesi ışın spektrumu minimum şekilde iletilmektedir.

Hava kapalı olduğunda sistem ne şekilde çalışır?

Solatube Aydınlatma Sistemleri, hava koşullarına bağlı olmaksızın günışığını maksimum performansla iç mekana taşır. Solatube'un özel teknolojileri sayesinde, ışık en kapalı havalarda bile minimum kayıpla taşınmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki; iç mekana verilen günışığı seviyesi, her zaman dış mekanda günışığı seviyesine bağlıdır. Bu nedenle güneşli açık hava koşulları ile bulutlu hava koşulları arasında hissedilebilir bir farklılık olacaktır. Solatube'un farklı difüzör seneçekleri; ışık yoğunluğuna bağlı olmayan homojen bir aydınlatma sunar.

Solatube Aydınlatma Sistemini, standart bir ışıklıktan ayıran özellikleri nelerdir?

Solatube Aydınlatma Sistemlerinin, çatı ışıklıklarından daha üstün performansla çalışmasını sağlayan bir kaç ayrıcalığı vardır. Bunlardan bazıları:

  • Esnek uygulama alanları
  • Düşük maliyetli kurulumu
  • Optimum ısıl performans
  • Optik donanım aygıtları
  • Yapısal değişiklik gerektirmemesi
  • Tutarlı ve görsel konfor sağlayan aydınlatma
  • Modüler bileşenleri ile kolay paketleme ve ulaştırma seçeneği
Solatube Aydınlatma Sistemlerini kendim kurmam mümkün müdür?

Bireysel uygulamalarda
Solatube Aydınlatma Sistemlerinin küçük serileri ve Solar Star atik fanları, kolay kurulum yapılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Montajını kendiniz yapmanız mümkün olmasına rağmen, çatı uygulamalarında yalıtım ve sızıntı problemleri ile karşılaşılmaması adına profesyonel bir personelden yardım almanız tavsiye edilmektedir.
Ticari uygulamalarda
Solatube Aydınlatma Sistemlerinin ticari uygulamalarını; Solatube ürünleri ve montajı hakkında uzman olan distribütörlükler ve bayilikler yapmalıdır.

Boruyu kanallara ayırarak, tek bir fanusla iki odayı aydınlatmak mümkün müdür?

Hayır. Solatube Aydınlatma sistemlerinde her fanus bir adet boruya ve difüzöre adapte olabilmektedir; bir fanusa iki adet tübü adapte edecek bir ara bağlantı borusu bulunmamaktadır.

Ürün Garanti Süresi ne kadardır?

Solatube Aydınlatma Sistemlerinin bileşenleri 10 yıla kadar garanti altında olup, elektrikli bileşenler 5 yıl, Smart LED™ elektrikli bileşenleri ise 3 yıl garanti kapsamındadır.

 

Brighten Up

Solatube Brighten Up Serisi'nde akşam kullanımları için aydınlatma seçeneği mevcut mudur?

Solatube Brighten Up Serisinin tercihi aksesuarı ‘yapay aydınlatma kiti' anahtar sistemi ile gündüz ve gece aydınlatması sağlamaktadır. Solatube'un 2 harici yapay aydınlatma seçeneği bulunmaktadır.
Kompakt Floresan Yapay Aydınlatma Kiti; 160 DS modeli için 1 adet, 290 DS için 2 adet 26 watt'lık Kompakt Floresan içermektedir.
Geleneksel Aydınlatma Kiti; 26 watt kompakt floresan veya 100 watt akkor ampül içermektedir.

Solatube aydınlatma sistemleri çok katlı yapı uygulamaları için uygun mudur?

Evet. Uygulama mekanı, Solatube'ün yansıtıcı borularının geçişi için uygun alanı sağladığı sürece çatıdan, alt katlara kadar günışığını taşımak mümkün olmaktadır. Potansiyel tüp uzunluklarına, ürün sayfalarından ulaşabilirsiniz.

Solatube Brighten Up Serisi'nde harici aydınlatma ve havalandırma kitini eş zamanlı olarak kullanmak mümkün müdür?

Evet. Solatube Brighten Up Serisi'nin 160DS seçeneği tek bir ürünle; doğal aydınlatma, yapay aydınlatma ve havalandırma özelliklerinin bir arada sürdürülmesi için uygundur.

 

Smart LED

Solatube Smart LED Sistemi bakım gerektirir mi?

Hayır. Bir kez monte edildiğinde; Smart LED'in fanus, boru ve diğer bileşenleri bakım gerektirmeyecektir. Harici yapay aydınlatma kitinin ampülleri bile değişim gerektirmemekte olup 20 yıllık ömüre sahiptir. Sistemin performansını etkilememesi açısından düzenli olarak difüzörlerin temizlenmesi önerilmektedir.

Solatube Smart LED Sistemi'nde; anahtarlar kapalı pozisyondayken, LED'ler devreye girmekte midir?

Hayır. Anahtar kapalı durumda ilen, bütün sistem devre dışı kalmakta ve Led'lerin çalışması önlenmektedir.

Varolan Solatube Aydınlatma Sistemimi, Smart LED'e yükseltmem mümkün müdür?

Hayır. Farklı Solatube Aydınlatma Sistemleri'nin Led'li sisteme dönüştürülmesi mümkün değildir. Yeni bir SmartLED sistemi sağlanması gerekmektedir. Hali hazırda kurulmuş Solatube'ler için harici aydınlatma kiti önerilmektedir.

Solatube Smart LED Sistemi'nde LED ışığını kısmak mümkün müdür?

Hayır. LED aydınlatmaların kısma seçeneği bulunmamaktadır. Işığı derecelendirmek; Solatube Brighten Up ve Solamaster seçeneklerinde mümkün olmaktadır.

Solatube SmartLED Sistemi'nde Led'leri daha erken devreye sokmak mümkün müdür? Günışığı Sensörü kapatılıp, Led'ler isteğe göre kontrol edilebilir mi?

Hayır. Solatube SmarLED sistemindeki ‘akıllı' bileşenler, maksimum enerji verimliliği sağlayacak şekilde düzenlenmiştir. LED aydınlatmalar, yalnızca günışığı seviyesi düştüğünde ve Günışığı sensörü sistemi devreye soktuğunda çalışmaktadır. Yapay aydınlatmanın kontrolü için; Solatube 160 DS ve 290 DS modellerinin anahtar kontrollü harici yapay aydınlatma seçenekleri önerilmektedir.

 

SolarStar

Solar Star Atik Fanları akşam saatlerinde çalışır mı?Do Solar Star Attic Fans run at night?

SolarStar Atik Fanları, enerji depo etme özelliğine sahip değildir. Bu nedenle solar paneller yalnızca günışığı mevcut olduğunda çalışmaktadır.

Solar Star Atik Fan; çatıda sürekli güneş almayan bir bölgeye monte edildiğinde nasıl çalışmaktadır?

Solar Star Atik Fan, solar paneller direkt günışığına maruz kaldığında en yüksek performansla çalışmaktadır. Gölge altında ise düşük hızla çalışmaya devam etmektedir. Günün büyük bir bölümünde gölge altında kalan bir çatı uygulaması için, Solar Star 1200 Harici Panel önerilmektedir. Harici panel ile ana üniteyü çatıdan 4.5 metre yükseltmek mümkün olmakta ve performansı arttırılabilmektedir.

SolarStar Atik Fanları'nın yüksek sıcaklıklarda çalışma performansı nasıldır?

Solar Star Atik Fan; en sert hava koşullarında çalışabilecek şekilde tasarlanmış olup; en kuzey bölgelerden, en güney bölgelere kadar çalışma potansiyeline sahiptir. Yaz ve kış aylarında iç mekan ve dış mekan arasındaki sıcaklık farkını dengelemektedir.

Solar Stak Atik Fanları açma kapama veya termostat seçeneğine sahip midir?

Solar Star Atik Fanları, güneşe maruz kaldığı her zaman çalışmak üzere tasarlanmıştır. Solar Star Atik Fan, standart bir açma kapama mekanizmasına sahip olmamanın yanı sıra, harici termal şalter seçeneği bulunmaktadır. Çatı katının sıcaklığı 18° C'nin altına düştüğünde veya 29° C'nin üzerine çıktığında kapatma amaçlı kontrol sunmaktadır.

 

Solamaster

Solatube Aydınlatma Sistemi'nin büyük seçeneklerinde güvenlik opsiyonu bulunmakta mıdır?

Solatube'un 53 cm çapındaki Solamaster Serisi iki adet güvenlik opsiyonu sunmaktadır. Bunlardan ilki; paslanmaz çelik güvenlik çubuğu olup, açıklığın çapı boyunca yerleştirilmekte ve fanustan içeri girişi önlemektedir. İkinci opsiyon ise, Fanus güvenlik kitidir. Fanus güvenlik kiti, fanusun çıkarılması riskini en aza indirgemektedir. Solamaster 750 DS modelinde, iç kubbe önerilmektedir.

 

SkyVault

Solatube SkyVault‘un fanusu darbeye dayanaklı mıdır?

Solatube'ün tüm ürünlerinde kullanılan fanus darbeye dayanıklıdır. Özellikle ticari mekanlarda kullanılan Solatube SkyVault Serisinin fanusu, yüksek darbeye dayanımlı vakumla oluşturulmuş polikarbon malzemeden üretilmiş olup, akriliğe göre 43 kat daha kuvvetlidir. 74 cm'lik bir açıklığı örtmek için kullanılan akrilik fanus dış koşullara kadar yeterli dayanıklılığı sağlayamamaktadır. SkyVault modeli ayrıca çift kabuklu fanusa sahiptir ve dayanıklılığı sağlamak için dış ve iç fanus bulundurmaktadır.

Solatube SkyVault'un uzatma boruları ne şekilde birleştirilmektedir?

Solatube Aydınlatma Sistemleri'nin büyük bir bölümünde borular, teleskopik bir şekilde içiçe geçerek vidalama yöntemiyle birleştirilmektedir. Ancak SkyVault Serisi istisna bir çözüm sunmaktadır. Patentli kilit sistemi ile ve tüp kemeri ile; bantsız, boşluksuz ve kendinden sızdırmaz bir boru bağlantısı sunmaktadır. Tüm patenli bağlantı özelliği ile SkyVault montaj kolaylığı sağlamaktadır.